Stereo audio zostavy

Ak si aj vy radi vychutnávate obľúbenú hudbu, tak viete, že pre úplný zážitok treba mať aj kvalitnú zostavu. Niekedy si ani neuvedomujeme o koľko detailov prichádzame bez dobrej audiotechniky. Chýbajú verné zvuky nástrojov, spevu, dozvuky, dynamika, priestorovosť a ďalšie drobné ale dôležité nuansy. Pre ich dosiahnutie treba vyskladať zostavu na stereo posluch.

Mám záujem

Oblasti, na ktoré sa treba zamerať pri výbere stereo zostavy:

  1. Vhodný priestor pre umiestnenie komponentov
  2. Výber správnych komponentov do zostavy, zodpovedajúca veľkosť zostavy, štýl a dizajn
  3. Správna kabeláž a inštalácia

Vhodný priestor pre umiestnenie komponentov

Samozrejme, v prvom rade je dobré vybrať v domácnosti ideálny priestor na umiestnenie Hi-Fi zostavy. Najčastejšie to býva v obývačke. Ak je možnosť vytvoriť špecializovanú oddelenú miestnosť, tak to je ideálne.

Komponenty sa rozmiestnia po miestnosti, na váš nábytok, prípadne špecializované regály, stojany, alebo komponenty zabraňujúce vplyvom okolia a ruchom. Na reprosústavy sa primontujú podstavce. Škrabancom na podlahe predchádzajú podložky a misky pod nohy, či hroty.

Výber správnych komponentov do zostavy, zodpovedajúca veľkosť zostavy, štýl a dizajn

Pri stereo zostave sa dominantou v miestnosti stavajú reproduktory. Na počúvanie je, v prvom rade, potrebný zdroj hudby CD alebo SACD médiá, LP platne, poprípade digitálne súbory. Na ich prehrávanie zvoľte zodpovedajúci produkt. Buď CD-SACD prehrávač, gramofón, alebo sieťový prehrávač (streamer). Ďalej treba zosilniť zvuk, na to slúžia zosilňovače. Môžete zvoliť integrované zosilňovače, kde je predzosilňovač a koncový-výkonový zosilňovač umiestnený v jednom šasi. Druhou variantnou je samostatný monoblok koncového zosilňovača spolu so samostatným predzosilňovačom (PREAMP).

Zosilňovače delíme nasledovne:

  • polovodičové,
  • tranzistorové,
  • elektrónkové,
  • digitálne.

Každý z nich má inú charakteristiku zvuku a celkovo iné parametre, vzhľadom k použitej technológii zosilnenia zvuku.

Treba si uvedomiť, že zvuk je kmitanie vzduchu. Membrány reprosústav sú zodpovedné za tieto kmity. Fyziku sa nedá oklamať a reprosústavy musia mať určitú veľkosť aj objem. Reprosústava by mala vedieť zahrať celé počuteľné frekvenčné pásmo, ktoré sa vytvorilo na nahrávke. Niektorí zákazníci mávajú obavy, že veľké reprosústavy budú hrať príliš nahlas, preto si zvolia malé. Menšie reprosústavy však nedokážu zahrať hlbšie basové tóny, ani pri vysokej hlasitosti. Výhoda väčších reprosústav je, že hrajú pekne aj potichu.

Veľká sústava sa stáva stredobodom priestoru a vašej pozornosti na dlhú dobu. Preto máte na výber z viacerých štýlov a dizajnov. Výrobcovia a tvorcovia kvalitného zvuku myslia aj na poctivú remeselnú prácu a dizajn, ktorý zapasuje. Či už preferujete moderný štýl, retro, niečo výrazné, alebo skôr čisté línie. Pri dôkladnom výbere preto nevynechajte ani najmenší detail.

Spôsob inštalácie a kabeláž

Stereo zostavy už vyžadujú komplikovanejšiu a odbornú inštaláciu. Je dôležité najprv naplánovať ideálne miesto pre reproduktory, aby bol výsledný zvuk akusticky čo najlepší. Prístroje v stereo zostave by ideálne mali byť uložené každý jednotlivo na separátnych poschodiach v stojanoch alebo na nábytku pre audio komponenty. Zostava sa umiestni do priestoru medzi reprosústavy. Samozrejme, netreba zabúdať na kabeláž, bez nej zostava nebude fungovať. Reprosústavy sa prepoja od zosilňovača (či už integrovaného alebo deleného) pomocou reproduktorových káblov. CD-SACD prehrávač a streamer sa pripoja signálovými káblami do zosilňovača. Streamer sa nastavuje a ovláda cez aplikáciu stiahnutú do tabletu alebo mobilu. Po inštalácii treba nastaviť sieť a prístup k hudobným súborom, alebo platením službám. Ak je zosilňovač rozdelený na predzosilňovač a koncový zosilňovač, tie sa tiež prepoja medzi sebou signálovými káblami. Použijeme buď RCA alebo symetrickými XLR. Vyššie modely prístrojov zväčša obsahujú XLR prepojenia.

Ak ste fanúšikom LP platní a zostava obsahuje aj gramofón, ten treba najprv celý zložiť. Nasadí sa tanier, namontuje sa rameno a prenoska, uloží sa na miesto motor, ktorý sa prepojí s tanierom pomocou gumičky. Celý prístroj následne upravíme do roviny, nastaví sa prítlak prenosky, ktorá sa meria digitálnou váhou a nastavíme antiskating. Tak isto ho prepojíme so zosilňovačom a ešte aj s drôtikom na uzemnenie. Ďalším krokom je pripojenie prístrojov do elektrickej siete, samozrejme najlepšie za požitia audiofilských sieťových káblov a aj filtrov. Nakoniec celú audio zostavu odskúšame a vysvetlíme zákazníkovi jej ovládanie.